IRAN « Różności …

Różności …

7 lutego 2011

IRAN

Zaszufladkowany do: BLOG — Tagi: — Jacek @ 13:54

In 2011, Ramadan will start on Monday, August 1 and will continue for 30 days until Tuesday, August 30..

Tabriz
Senandaj
Shush
Sushtar
Choqa Zanbil
Kermanshah
Ahwaz
Shiraz
Marv Dasht
Persepolis
Naqsh-e Rustam
Pasargad
Isfahan/Esfahan
Yazd
Kharanaq
Nain
Abyaneh
Qum
Teheran
Rasht
Masuleh
Kandovan, East Azerbaijan, Iran
Tabriz

———————————--

Tabriz (nocleg)
jest dużym, raczej średnio atrakcyjnym miastem.

Shush
jest jednym z najstarszych miast świata, ma ponad 6 tysięcy lat, chociaż istnieją ślady ludzkiej działalności w tej okolicy nawet sprzed 9 tysięcy lat. Wzmianki o nim można znaleźć w Starym Testamencie. Współczesne Shush jest średniej wielkości, nieszczególnie interesującym miastem. Na miejscu warto zobaczyć zamek Króla Xerxesa, Mauzoleum Proroka Daniela oraz Pałac Achameński. Wiele osób przyjeżdża do Shush ze względu na pobliski (45 kilometrów) ziggurat Choqa Zanbil.

Shushtar
jest starożytnym miastem słynnym z licznych i efektownych konstrukcji wodnych, jak młyny, mosty, zapory, kanały irygacyjne oraz tunele.

Choqa Zanbil
to kompleks świątynny z 1250 roku p.n.e. poświęcony elmickiemu bogu Inshushinak. Jest najlepiej zachowanym Zigguratem (monumentalna budowla sakralna w formie tarasowo uformowanej wieży) na świecie i prawdopodobniej najstarszą budowlą, jaką można zobaczyć w Iranie.
Nałatwiej można się tu dostać z oddalonego o 45 kilometrów Shush.

Shiraz, (nocleg)
niegdyś stolica Persji, zwany jest miastem poezji, wina, róż i słowików. Dziś wina nie można pić w Iranie wcale, a po wielkich perskich poetach pozostały tylko wspaniałe ogrody, ale Shiraz pozostał ważnym centrum kultury i sztuki Iranu. Do odwiedzenia jest tu twierdza Karima Khana, grobowiec (i park) Hafeza, mauzoleum Shah-Cheragh, uniwersytet, kilka parków i meczetów. Zaledwie 60 km od miasta znajduje się Persepolis, do którego łatwo dotrzeć autobusem lub taksówką.

Persepolis, (1 dzień -- zwiedzanie) około 60 km od Shiraz
miasto założone w 518 p.n.e. było antyczną stolicą Imperium Aszemidów i było prawdopodobnie najwspanialszym miastem swoich czasów. Wspaniały kompleks pałacowy, niezwykłe grobowce oraz pozostałe budynki musiały kiedyś być wyjątkowo piękne, niestety do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny. Dla miłośników archeologii i historii jest to z pewnością uczta dla oczu i ducha, ale pozostali muszą mocno posiłkować się wyobraźnią.

Naqsh-e Rustam (1 dzień zwiedzanie -- razem z Persepolis) (12 km od Persepolis)
Naqsh-e Rustam -- wykute w skalnym klifie olbrzymie grobowce czterech perskich królów oraz Naqsh-e Rajab -- miejsce ze skalnymi reliefami z około IV wieku naszej ery

Pasargad -- grobowiec (po drodze)

ISFAHAN/ESFAHAN (2 dni -- zwiedzanie)
Esfahan jest jednym z największych skarbów Iranu. To piękne miasto obfituje w turystyczne atrakcje, zaczynając od największego w Iranie Meczetu Piątkowego oraz jednego z największych na świecie placów, Placu Immama Khomeiniego, poprzez wspaniałe, zabytkowe mosty na rzece Zayandeh, do liczących setki lat ormiańskich kościołów. Dodając do tego bazary i parki otrzymujemy niezwykle interesujące miejsce.

Yazd (1 dzień -- zwiedzanie)
jest jednym z najstarszych miast świata i jednym z najpiękniejszych miast Iranu. Otoczony pustynią, posiada wyjątkową w swoim rodzaju starówkę zbudowaną w całości z gliniano-piaskowych cegieł. Miasto jest ostoją kultury zoroastriańskiej.

Kharanaq
jest niewielką, urokliwą wioską, pamiętającą jeszcze czasy przed dominacją Islamu, w większości opuszczona, zamieszkałą dziś przez zaledwie dwie rodziny. Wszystkie budynki wybudowane są z glinianych cegieł i otynkowane wysuszoną na słońcu mieszanką błota z sianem. W pobliżu, pół kilometra za wioską, znajduje się efektowny akwedukt przecinający koryto sezonowej rzeki.

Nain
jest niedużym miasteczkiem słynącym z najstarszego w Iranie meczetu oraz zbudowanej 2000 lat temu efektownej fortecy.

Abyaneh (po drodze)
jest jedną z najstarszych i jednocześnie najpopularniejszych wiosek w Iranie. Jej charakterystyczną cechą jest to, że wszystkie budynki pokryte są czerwoną gliną. Położona jest malowniczo na zboczu wzgórza, a zboczu przeciwległym znajdują się ruiny starej twierdzy. Wydaje się, że mieszkańcy wioski żyją tak, jak setki lat temu i zupełnie nie przejmują się przemykającymi wązkimi uliczkami turystami.
W Abyaneh nie ma zbyt wielu opcji noclegowych. Najwygodniej jest zatrzymać się w pobliskim Kashan, skąd wynajętą taksówką można się dostać do Abyaneh.

Qom (nocleg)
jest jednym z najświętszych miast Iranu i najważniejszym ośrodkiem teologicznym, tu urodził się i wychował sam Chomeini. Znajduje się tu niezliczona ilość meczetów i szkół koranicznych, a na ulicach pełno jest smutnych dżentelmenów w turbanach na głowie -- duchownych. Qom jest miejscem bardzo konserwatywnym i zdarza się, że jego mieszkańcy czasem krzywo patrzą na turystów z zepsutego zachodu, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na właściwy strój i zachowanie.

Masuleh
jest bardzo ładną wioską, wyjątkowo atrakcyjnie położoną, bo na stromym zboczu góry Talesh, ponad tysiąc metrów nad poziomem morza. Zbocze jest tak strome i wolnego miejsca jest tu tak mało, że dachy jednych budynków stanowią ulice bądź ogródki przed domami położonymy nieco wyżej. W wiosce nie ma samochodów, nie jest łatwo do niej się dostać, niewielu turystów tu dociera, dzięki czemu zostały zachowane oryginalny charakter i atmosfera tego miejsca.

Kandovan
jest niewielką wioską położoną w pobliżu Tabriz, jest ulubionym miejscem weekendowych pikników dla mieszkańców tego dużego miasta. Atrakcją Kandovan są niezwykłe, wydrążone w skałach domy, w których do dziś mieszkają ludzie, tak jak żyli w nich setki lat temu. To miejsce jest bardzo podobne do tureckiej Kapadocji. Sielska atmosfera, wszechobecne osiołki i piknikujący wokół Irańczycy sprawiają, że warto spędzić tu parę godzin. W Kandovan nie ma żadnych opcji noclegowych, najwygodniej jest zatrzymać się w pobliskim Tabriz.

Iran’s public holidays.

Mapka.

Podział administracyjny Iranu.

Iran -- przewodnik.

Brak komentarzy

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.

Strona startowa: www.jaceksen.pl