BLOG « Różności …

Różności …

15 sierpnia 2012

A jadę sobie w P….

Zaszufladkowany do: BLOG,Podróże — Tagi: , — Jacek @ 18:10

… znaczy się w góry PAMIRU.

Relacje, fotki i naszą aktualną lokalizację można zobaczyć na:

http://www.pamir2012.pl/

Do zobaczenia za 6 tygodni :-)

14 czerwca 2012

Się szkolimy, się ćwiczymy …

Zaszufladkowany do: BLOG — Tagi: — Jacek @ 20:28

przed wyjazdem w Pamir …

17 maja 2012

Strona o naszej planowanej wyprawie do Pamiru w tym roku.

Zaszufladkowany do: BLOG,Podróże — Tagi: , — Jacek @ 13:53

W prawym górnym rogu tej strony znajdziesz link: pamir2012
Tam znajdują się informacje o naszej planowanej wycieczce … Zapraszam!

2 maja 2012

Fotki z naszych wypraw do Armenii i Gruzji.

Zaszufladkowany do: BLOG,Podróże — Tagi: , — Jacek @ 12:04

26 marca 2012

Topienie Marzanny 2012 w stylu off-road.

Zaszufladkowany do: BLOG,Podróże — Tagi: , — Jacek @ 15:24

22 marca 2012

Iran – trochę inny niż w mediach.

Zaszufladkowany do: BLOG,Z sieci — Tagi: , — Jacek @ 08:45

Polecam przeczytanie artykułu:

http://www.logo24.pl/Logo24/56,125390,11275914,Iran_pelen_sprzecznosci.html

15 marca 2012

Film Tomka i Tadka z Gruzji

Zaszufladkowany do: BLOG,Podróże,Z sieci — Tagi: , , — Jacek @ 22:27

A tych gości poznałem w Batumi …

31 października 2011

Strona “CEDR” – moje nowe dzieło :-)

Zaszufladkowany do: BLOG — Tagi: — Jacek @ 08:26

6 lipca 2011

Armenia, Gruzja (cz.3)

Zaszufladkowany do: BLOG,Podróże — Tagi: , — Jacek @ 11:28

Już w domu.
Dzisiaj zamieszczam krótki trailer z wyprawy.
Więcej filmów, fotek i opisów wkrótce… Trzeba to wszystko poobrabiać.

14 czerwca 2011

Armenia, Gruzja (cz.2)

Zaszufladkowany do: BLOG,Podróże — Tagi: , — Jacek @ 18:11

Dzień jazdy bez trzymanki. Załatwiłem już tyle spraw ile załatwiam normalnie w miesiąc i padam na cyce – jak to mówi Młody.
Do zrobienie ostatnie rzeczy. Już z domu skończyłem przygotowanie bazy testowej dla Michała. Tym samym zamknąłem sprawy związane z pracą!!!
Z drobnych rzeczy … termin ślubu ustaliłem na 23 lipca, Rimę powiadomiłem, a niech wie dziewczyna.
Testowałem też nową kamerkę. Działa całkiem fajnie.

Wydatki:

200 zł ubezpieczenie PZU (na cały świat, od 15 czerwca do 8 lipca) – wykupiłem takie trochę lepsze. Pewnie można by na tym zaoszczędzić, ale co tam. Mam w miarę spokojną głowę.
40 zł – smar do łańcucha

7 czerwca 2011

Armenia, Gruzja (cz. 1)

Zaszufladkowany do: BLOG,Podróże — Tagi: , — Jacek @ 13:44

Słowo wprowadzenia.
W zeszłym roku zdecydowaliśmy się na wyjazd do Gruzji i Armenii na motocyklu. Niestety w Gruzji mieliśmy drobny wypadek. Nie udało mi się kolanem rozbić gruzińskich skał i z pękniętą rzepką wróciłem do Polski. To właściwie temat na całą opowieść, ale to może innym razem. Tak czy siak, motocykl został w Armenii.

Problemem jest stan motocykla. Po wypadku za bardzo nie byłem w nastroju aby go zbyt dogłębnie analizować. Wiem, że był na chodzie. Wiem, że urwało się trochę plastików. Wiem, że pałąk z zegarami przygiął się do ramy motocykla tak że nie można było skręcać kierownicą. Ta usterka jednak została częściowo naprawiona na miejscu za pomocą specjalistycznego narzędzia o nazwie pręt metalowy. Gdyby słyszeli o tym w serwisie Yamahy nie byli by zadowoleni.

Ostatnio plany zmieniały się z minuty na minutę. Niestety w tym roku Rima nie może ze mną jechać. Nostryfikacja dyplomu rządzi się swoimi prawami i musiała zostać w Warszawie na trzymiesięcznym kursie.

Będę jechał sam. Dzisiaj kupiłem bilet lotniczy. Wylot mam 15 czerwca o 22:30 z Warszawy.
Aby się tam dostać będę musiał wyjechać z Sopotu o 7:23 aby w rekordowym czasie sześciu godzin i czterdziestu dwóch minut nasze koleje dowiozły mnie do Warszawy. Tak więc o 14:05 będę już w stolycy :-)

Sprawdzam jaką trasą mogę jechać.
Na razie plan jest: Armenia, Gruzja, Turcja, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Słowacja, Polska.
Jest też alternatywa w postaci: Armenia, Gruzja, Turcja, Bułgaria, Serbia, Węgry, Słowacja, Polska.
Rima boi się, że po motocyklowym wypadku ostatniego lata mogę jeszcze mieć problemy z moim kolanem. Jest prom z Batumi do Odessy i to też jest jakaś opcja. Na razie jeszcze się nie zdecydowałem. Wewnętrznie czuję, że potrzebuję wyrwać się z biura i ruszyć przed siebie. Chyba jednak zdecyduję się na drogę lądową. Statkiem fajnie byłoby płynąć w towarzystwie, a tak przez cztery dni siedzieć w jednym miejscu … to chyba nie dla mnie.

Wydatki i technikalia:

Dzisiejsze wydatki:
bilet lotniczy Warszawa – Erewań (1053 zł)

Kupiłem wcześniej nawigację Garmin Zumo 660. Do zrobienia pozostało wgranie punktów i tras z Google Earth do nawigacji. No i oczywiście jej montaż na motocyklu, ale to już na miejscu.

31 marca 2011

Gruzja, wschodnia Turcja, Armenia – przygotowania 2011

Zaszufladkowany do: BLOG — Tagi: — Jacek @ 11:56

Dojazd

Stambuł - Zostal zalozony w VII wieku p.n.e. jako kolonia grecka -- Byzantion (Bizancjum).

W czasach rzymskich Bizancjum urosło do rangi głównego miasta wschodniej, greckiej czesci cesarstwa. W 330 r. cesarz Konstantyn Wielki przeniósl tu stolice imperium i nazwal miasto Nowym Rzymem. Bardziej upowszechniła sie jednak nazwa utworzona od imienia cesarza - Konstantynopol. Nic juz nie powstrzymało cesarstwa od rozpadu. W nastepnym wieku jego zachodnia cześć z Rzymem uległa najazdom Germanów i ostatecznie upadla w 476 r. Wschodnia część imperium, nazwana od swej stolicy - Cesarstwem Bizantyjskim, przetrwać miała przez kolejne tysiąc lat.

Aya Sofia wzniesiona w VI wieku za panowania Justyniana Wielkiego. Potezne mury obronne, uchodzace za nie do zdobycia, chronily miasto od strony ladu. Z pozostalych stron naturalna obrone stanowily Zloty Róg oraz wody Bosforu. Dzieki tak doskonalemu polozeniu strategicznemu miasto moglo opierac sie przez cale wieki najazdom Germanów, Slowian, Arabów i Franków. W 1204 r. Konstantynopol zostal jednak zdobyty i zlupiony przez Krzyzowców, który woleli uderzyc na bogate miasto zamiast odbijac z rak niewiernych Ziemie Swieta.

Wzrost potegi nowego imperium Osmanów okazal sie jednak smiertelnym ciosem dla upadajacego Cesarstwa Bizantyjskiego. W 1453 r. wojska tureckie dowodzone przez Mehmeda II przystapily do ostatecznego oblezenia miasta. Sprytnym zabiegiem przeniosly swoje lekkie lodzie przez lancuchy zamykajace wejscie do Zlotego Rogu. Miasto nie zabezpieczone przed atakiem od strony portu latwo uleglo Turkom. Wraz ze zdobyciem Konstantynopola przestalo istniec tysiacletnie Imperium Bizantyjskie, a date jego upadku historycy tradycyjnie przyjmuja za poczatek ery nowozytnej.

Aya Sofia, glówna swiatynia wschodniochrześcijańska, została zamieniona w meczet, podobnie jak wiele innych kosciolów miasta. Konstatynopol zostal obrany za siedzibę sułtana. Ponad miastem wyrosły minarety. Pomimo dominacji muzulmanskiej w miescie zachowala sie jednak spora grupa chrzescijanskiej spolecznosci greckiej, a stolica Imperium Osmanskiegomiala w duzej czesci charakter miedzynarodowy.

Wszystkie budowle najbardziej interesujace dla turysty znajduja sie blisko siebie, w zasiegu pieszego spaceru od dworca kolejowego Sirke¸i. Zajmuja one wzgórze zwane Sultanhelmet.

Centralna jego czesc zajmuje budowla najczesciej kojarzona ze Stambulem. Jest to Kosciól Madrosci Bozej czyli Aya Sofya, znana najczesciej pod grecka nazwa: Hagia Sophia. Swiatynia zostala poswiecona w 537 r. Jej okazala kopula przez dlugi czas byla najwieksza na swiecie. Mimo przebudów po kolejnych trzesieniach ziemi budowla zachowala sie w malo zmienionym stanie. Najbardziej widocznym dodatkiem sa minarety dobudowane po zajeciu Konstantynopola przez Turków, gdy kosciól zamieniono na meczet. Z bogatych niegdys mozaik pozostaly jednak do dzis tylko resztki. Malo zmienione wyposazenie kosciola bizantyjskiego z pieknymi mozaikami mozna ogladac w Kariye Camii, czyli kosciele sw. Zbawiciela na Chórze, lezacym juz poza murami Starego Miasta.

Na przeciwko Aya Sofyi wnosi druga okazala budowla miasta: Blekitny Meczet, czyli Sultanhelmet Camii. Zostal wzniesiony na rozkaz sultana Ahmeda w 1616 r. Jego architektura miala przycmic swietnosc Aya Sophi. Dla dodania powagi swiatyni sultan kazal wzniesc przy niej az szesc minaretów. Po tym fakcie zawrzalo w swiecie islamu, gdyz szesc, czyli najwiecej, minaretów posiadal tylko najwazniejszy meczet swiata w Mekce. Kompromisowym rozwiazaniem okazalo sie dopiero dobudowanie w Mekce siódmego minaretu. W ciagu dnia jest najliczniej odwiedzany przez turystów meczet miasta, nie za bardzo mozna w nim wiec odczuc klimat swiatyni muzulmanskiej. Warto tu jednak przyjsc wieczorem, gdy odbywa sie widowisko dzwieku i swiatla reflektorów oswietlajacych swiatynie. Pod wzgledem architektonicznym najokazalszy w miescie jest jednak znajdujacy sie w centrum Starego Miasta Meczet Sulejmana Wspanialego(Snleymaninye Camii). Obok znajduje sie otaczany do dzis kultem grobowiec sultana. Najswietszym dla muzulmanów jest jednak Meczet Ajjuba EYUP SULTAN CAMII, znajdujacy sie poza Starym Miastem nad Zlotym Rogiem. Jest to trzecie swiete miejsce Islamu po Mekce i Jerozolimie. Obecna budowla zostala wzniesiona w 1800 r. w miejscu smierci Abu Ajjuba, przyjaciela Mahometa podczas oblezenia Konstantynopola w 674 r.

Trzecia najwazniejsza budowla wzgórza Sultanhlemet jest palac Sultana Topkapi (Topkapi Saray). Pawilony palacu rozrzucone sa wsród zieleni ponad Bosforem. Najwieksza atrakcje stanowi dawny harem. Sultan mógl miec nawet 1200 zon. Poniewaz zawsze budzil kontrowersje problem dziedziczenia wsród licznych potomków sultana, utarl sie zwyczaj, ze wladze obejmowal najstarszy z jego synów i usmiercal, wzglednie wiezil wszystkim swoich braci. Szczególe zainteresowanie wzbudza w obrebie palacu takze skarbiec ze swietymi relikwiami islamu.

Z posród pozostalosci bizantyjskich szczególne wrazenie wywrzec moze Podziemny Palac Tysiaca Kolumn. W rzeczywistosci jest to ogromna podziemna cysterna na wode z 532 r. ze stropem podtrzymywanym przez 336 kolumn. Wnetrze jest oswietlone a wypelniajace je operowa muzyka stwarza niesamowity nastrój.

Muzem Archoelogiczne i Muzeum Starozytnego Wschodu (Arkeoloji Mnzesi, Eski Sark Eserleri Muzesi), przy palacu Topkapi -- muzea posiadaja wspaniala kolekcje sztuki starozytnego Rzymu, Grecji, Egiptu, Mezopotamii oraz zabytki hetyckie. Szczególnie cenny jest Sarkofag Aleksandra z Sajdy (Sydonu).
Muzeum Mozaik (Mozaik Mnzesi), w poblizu Blekitnego Meczetu -- podziemna ekspozycja ukazuje kilkanascie mozaik bizantyjskich z palacu cesarskiego, odkrytych w latach 30. XX wieku..
Muzeum Sztuki Tureckiej i Muzulmanskiej (Tnrk ve Islam Eserleri Mnzesi), Binbirdirek -- miesci sie w okazalej rezydencji wielkiego wezyra Ibrahima Paszy. Muzeum prezentuje ceramike, manuskrypty, okazy kaligrafii, szklo i dywany z Turcji i innych krajów muzulmanskich.

Jezeli myslimy w Stambule o zakupach koniecznie trzeba odwiedzic Kryty Bazar -- Kapali †arei. Obejmuje on znaczny kwartal Starego Miasta przykryty wspólnym dachem wraz z ulicami.

Bedac w Stambule koniecznie trzeba zajsc do Lazni Tureckiej. Wielowiekowa tradycja lazni od dawna zapewniala czystosc, jakiej nie da osiagnac w wannie lub pod prysznicem. Wspólne korzystanie z lazni przez mezczyzn i kobiety jest surowo zabronione, chociaz w hotelach robi sie wyjatki dla turystów. Najbardziej znane laznie mieszcza sie w rejonie Sultanhelmet. Naleza do nich †embertlDtas oraz †inili.

Tak, jak pisałam, wybierz się
na Sultanahmet, pospaceruj uliczkami, możesz wstąpić do Błękitnego Meczetu
(wstęp darmowy, brak długich kolejek do wejścia). Polecam również Cysterny
Yerebatan, bardzo klimatyczne miejsce. Widoki są najładniejsze z brzegów Bosforu
i wieży Galata. Miły jest też spacer po parku Gulhane przy Pałacu Topkapi.
Wracając na lotnisko możesz zahaczyć o Kryty Bazar

Dzielnica Sultanahmet, rzut okiem na Hagia Sophia, hipodrom i Błękitny Meczet, oraz spacerek nad Bosforem.

W Bosforze płyną dwa prądy morskie: powierzchniowy o prędkości 4 km/h wynoszący wodę wysłodzoną z Morza Czarnego oraz przeciwnie skierowany prąd głębinowy o dużym zasoleniu.

W Stambule zbudowano dwa mosty łączące brzegi Bosforu, jeden zwany Mostem Bosforskim (południowy, ukończony w 1973, długość 1074 m) i drugi – Most Mehmeda Zdobywcy (północny, ukończony w 1988, długość 1090 m). Obecnie w fazie budowy jest podwodny tunel kolejowy Marmaray mający połączyć oba brzegi cieśniny. Planuje się również budowę trzeciego mostu drogowego, wysuniętego bardziej na północ od dwóch poprzednich.

Wycieczka statkiem po cieśninie jest polecaną atrakcją turystyczną Stambułu.

GRUZJA

Tbilisi: Zabytki: cerkiew Metechi i Anczischati, katedra Sioni, twierdza Narikała, łaźnie tureckie, główna arteria miasta Aleja Szoty Rustawelego (świadek wydarzeń z najnowszej historii Gruzji), spacer urokliwymi uliczkami starego miasta na brzegu rzeki Kury. Muzeum sztuki gruzińskiej i muzeum historii Gruzji.

Kachetia -- region (Ikalto, Alawerdi)

Dawid Garedża, monasteru na południowo-wschodnich bezdrożach kraju, zwiedzanie cel mnisich wykutych w skale. Zwiedzanie górskiej twierdzy Udżarmy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dawid_Gared%C5%BCa

Gruzińska Droga Wojenna przez przełęcz Krestową (2379 m n.p.m.) do Kazbegi. Po drodze zwiedzanie pięknego monastyru Dżwari górującego nad Mchcetą oraz twierdzy Ananuri.

Do Borjomi. Po drodze zwiedzanie dawnej stolicy Gruzji Mcchety: cerkiew Samtarwo, katedra Sweti Cchoweli z grobowcami gruzińskich królów, ruiny twierdzy.

Vardzia,  miasto wykute w skale. Po drodze ruiny zamku Chertwisi (Khertvisi)
http://www.kaukaz.pl/gruzja/turystyka/zabytki/miasto_skalne_wardzia.php

Gori -- miasto Stalina, muzeum Stalina.
Twierdza Goris-ciche, przejazd do Uplisciche -- kamiennego miasta z X w p.n.e (koło Gori i Kheltubani).
http://www.starozytne-miasta.art.opole.pl/upliscyche.php
http://www.krajoznawcy.info.pl/Upliscyche-W-najdawniejszej-stolicy-Gruzji-a1266.php

Inne źródła:

http://gruzja-wycieczki.pl/

WSCHODNIA TURCJA

VAN -- dawne ormiańskie miasto. Nad jeziorami Wan i Sewan powstała kolebka cywilizacji ormiańskiej, zaś Ararat (na którym ukryta jest ponoć Arka Noego) jest świętą górą. Kościół autokefaliczny.

Akdamar -- kościół z X w.

Yousufeli -- ładne widoki.

Ani -- przy granicy z Turcją. Kościoły

Harran -- leży na południu.


ARMENIA

http://www.wakacjezprzewodnikiem.pl/europa/armenia-przewodnik.html

Najstarsze zabytki Armeniimegality pochodzą z epoki neolitu (koniec III tysiąclecia p.n.e.). W I tysiącleciu p.n.e. powstały też atrakcyjne turystycznie cyklopowe mury obronne w basenie jeziora Sewan i góry Aragac. Do typowego krajobrazu Armenii należą także twierdze (takie jak Magasberd, Amberd), zespoły klasztorne (Sanain, Agarcin, Goszawank, Achpat) i chaczkary, pamiątkowe płaskorzeźby kamienne.

Erewan
Muzeum Ludobójstwa
Park Tsitsernakaberd, niedaleko stadionu i mostu Kievian
Narodową Galerię Sztuki Armenii (obok Placu Republiki)
Państwowe Muzeum Historii Armenii (przy Plac Republiki)
Muzeum Erewania (Erebuni 38)
Muzeum wojny (Matka Armenia), Park Zwycięstwa
Do niewątpliwych atrakcji turystycznych zaliczyć można tzw. wernisaż, czyli ogromne targowisko organizowane na placu Hanrapetutyan.

Obok Stolicy warto również odwiedzić podczas podróży po Armenii takie miejsca jak; Khor, Virap, Areni, Noravank, Smbataberd, Tatev, Vardenis, Vanevank, Teyseba Hoyravank, Kakavaberd.


Echmiadzin
Wartym odwiedzenia jest także Echmiadzin, który jest nazwany ormiańskim Watykanem. W odróżnieniu od pozostałych kościołów w Armenii jest on bogato zdobiony. Na ścianach znajdują się kolorowe mozaiki, piękny ołtarz na środku, żyrandole i niesamowite sklepienie.

Echmiadzin

Zabytkowy zespół katedralny -- najstarszy kościół Armenii i całego byłego ZSRR, siedziba najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, noszącego tytuł Katolikosa Wszystkich Ormian. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju.
W miejscu dzisiejszego Eczmiadzyna osiedla istniały już w epoce kamienia, a potem w epoce brązużelaza. Z VIII wieku p.n.e. datuje się inskrypcja klinowa opisująca otwarcie kanału doprowadzającego wodę z rzeki Ildaruni do miasta Kwarlini, leżącego w miejscu centrum dzisiejszego Eczmiadzyna. W VI wieku p.n.e. miasto zostało przebudowane i nazwane Wardkesawan.
Za panowania króla Armenii Tigranesa WielkiegoI wieku p.n.e. miasto stało się ośrodkiem handlu i do pewnego stopnia się zhellenizowało.
IV w. n.e. miasto straszliwie ucierpiało od najazdów perskich, a zwłaszcza za panowania króla perskiego Szapura II (310-379), który dokonał niszczącego najazdu na Armenię: po straceniu jej władcy Arszaka II, w roku 367, Szapur celowo wydał Armenię na łup swojej armii, wskutek czego zniszczeniu i rozgrabieniu uległo wiele miast w tym kraju, m.in. właśnie Wagarszapat.
Największy skarb Eczmiadzyna powstał wskutek chrztu Armenii i bezpośrednio po tym zdarzeniu. “Kościół-Matkę” -- katedrę w Eczmiadzynie -- zaczęto budować już w 301, a ukończono w 303. Legenda głosi, że miejsce budowy katedry wskazał świętemu Grzegorzowi Oświecicielowi sam Chrystus -- w każdym razie tak powstała nazwa “Edż Miacin”, znacząca “Zstąpienie Jednorodzonego”. Kompleks katedralny stał się siedzibą biskupów, a potem patriarchów Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, ośrodkiem szkolnictwa i nauki w czasach rozkwitu ormiańskiej kultury, które niedługo później nadeszły. Katedrę kilkakrotnie burzyły obce najazdy -- dzisiejszy gmach pochodzi z 480. Katedrę odnowiono na początku VII wieku. Wtedy też zbudowano klasztory świętej Rypsymy (618) i świętejGajany (632).
Na przełomie IVV wieku w Eczmiadzynie przebywał z przerwami, twórca alfabetu armeńskiego (używanego aż po dziś dzień), Mesrop Masztoc (359-440).
Kompleks katedralny w Eczmiadzynie jest świętością narodową Ormian i zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO (obok drugiego kompleksu kościelnego w pobliskim Zwartnoc). W eczmiadzyńskiej katedrze są przechowywane zabytkowe iluminowane rękopisyikony, rzeźby, krucyfiksy. Nad głównym wejściem wisi włócznia (Geghard), podobno ta, którą przebito bok Chrystusa na krzyżu.
Wyświetl mapę

Khor Virap
Khor Virap is an Armenian Apostolic Church monastery located in the Ararat plain in Armenia, near the border with Turkey, about 8 kilometres (5.0 mi) south of ArtashatArarat Province.

Khor Virap

Khor Virap

Khor Virap’s notability as a monastery and pilgrimage site is attributed to the fact that Grigor Lusavorich, who later became Saint Gregory the Illuminator, was initially imprisoned here for 13 years by King Tiridates III of Armenia. Saint Gregory subsequently became the king’s religious mentor, and they led the proselytizing activity in the country. In the year 301, Armenia was the first country in the world to be declared a Christian nation.[1][4][5] A chapel was initially built in 642 AD at the site of Kirat Virap byNerses III the Builder as a mark of veneration to Saint Gregory.
http://en.wikipedia.org/wiki/Khor_Virap
Wyświetl mapę

Areni
We wsi znajduje się kościół z XIV wieku -- Surb Astvatsatsin to Ormiański Kościół ukończony w roku 1321 znajduje się na szczycie płaskowyżu z widokiem na rzekę Areni i Arpę. Został zaprojektowany przez architekta i rzeźbiarza Momik’a Vardpet’a, który jest znany z projektu kompleksu klasztornego Noravank (w odległości około 6 kilometrów na południowy wschód od Areni). W pobliżu znajdują się również ruiny z XIII wieku pałacu Tarsaitch Orbelian władcy Syunik’a, przeniesiony z Yeghegis do Areni w tym czasie. Ruiny mostu z XIII wieku zbudowanego przez biskupa Sarkis w latach 1265-87 leżą na północny wschód od kościoła w odległości jednego kilometra. W tym samym miejscu znajdują się pozostałości starszego mostu.

Wyświetl mapę

Noravank
is a 13th century Armenian Apostolic Churchmonastery, located 122 km from Yerevan in a narrow gorge made by the Amaghu river, nearby the city of Yeghegnadzor,Armenia.

Jezioro Sewan to największe jezioro Kaukazu oraz jedno z najwyżej położonych jezior świata (1916 m n.p.m). Na brzegu jeziora znajdują się liczne plaże, które odwiedzane są przez turystów z Armenii jak i innych krajów. Na północno-zachodnim brzegu, koło miasta Sewan, znajduje się także słynny klasztorSewanawank, zaś na zachodnim Hajriwank. Tereny południowe w regionie Noratus, to także zabytkowy cmentarz zawierający około 900 chaczkarów.

8 marca 2011

Dzień Kobiet!

Zaszufladkowany do: BLOG — Tagi: — Jacek @ 09:58

7 lutego 2011

IRAN

Zaszufladkowany do: BLOG — Tagi: — Jacek @ 13:54

In 2011, Ramadan will start on Monday, August 1 and will continue for 30 days until Tuesday, August 30..

Tabriz
Senandaj
Shush
Sushtar
Choqa Zanbil
Kermanshah
Ahwaz
Shiraz
Marv Dasht
Persepolis
Naqsh-e Rustam
Pasargad
Isfahan/Esfahan
Yazd
Kharanaq
Nain
Abyaneh
Qum
Teheran
Rasht
Masuleh
Kandovan, East Azerbaijan, Iran
Tabriz

———————————--

Tabriz (nocleg)
jest dużym, raczej średnio atrakcyjnym miastem.

Shush
jest jednym z najstarszych miast świata, ma ponad 6 tysięcy lat, chociaż istnieją ślady ludzkiej działalności w tej okolicy nawet sprzed 9 tysięcy lat. Wzmianki o nim można znaleźć w Starym Testamencie. Współczesne Shush jest średniej wielkości, nieszczególnie interesującym miastem. Na miejscu warto zobaczyć zamek Króla Xerxesa, Mauzoleum Proroka Daniela oraz Pałac Achameński. Wiele osób przyjeżdża do Shush ze względu na pobliski (45 kilometrów) ziggurat Choqa Zanbil.

Shushtar
jest starożytnym miastem słynnym z licznych i efektownych konstrukcji wodnych, jak młyny, mosty, zapory, kanały irygacyjne oraz tunele.

Choqa Zanbil
to kompleks świątynny z 1250 roku p.n.e. poświęcony elmickiemu bogu Inshushinak. Jest najlepiej zachowanym Zigguratem (monumentalna budowla sakralna w formie tarasowo uformowanej wieży) na świecie i prawdopodobniej najstarszą budowlą, jaką można zobaczyć w Iranie.
Nałatwiej można się tu dostać z oddalonego o 45 kilometrów Shush.

Shiraz, (nocleg)
niegdyś stolica Persji, zwany jest miastem poezji, wina, róż i słowików. Dziś wina nie można pić w Iranie wcale, a po wielkich perskich poetach pozostały tylko wspaniałe ogrody, ale Shiraz pozostał ważnym centrum kultury i sztuki Iranu. Do odwiedzenia jest tu twierdza Karima Khana, grobowiec (i park) Hafeza, mauzoleum Shah-Cheragh, uniwersytet, kilka parków i meczetów. Zaledwie 60 km od miasta znajduje się Persepolis, do którego łatwo dotrzeć autobusem lub taksówką.

Persepolis, (1 dzień -- zwiedzanie) około 60 km od Shiraz
miasto założone w 518 p.n.e. było antyczną stolicą Imperium Aszemidów i było prawdopodobnie najwspanialszym miastem swoich czasów. Wspaniały kompleks pałacowy, niezwykłe grobowce oraz pozostałe budynki musiały kiedyś być wyjątkowo piękne, niestety do naszych czasów przetrwały jedynie ruiny. Dla miłośników archeologii i historii jest to z pewnością uczta dla oczu i ducha, ale pozostali muszą mocno posiłkować się wyobraźnią.

Naqsh-e Rustam (1 dzień zwiedzanie -- razem z Persepolis) (12 km od Persepolis)
Naqsh-e Rustam -- wykute w skalnym klifie olbrzymie grobowce czterech perskich królów oraz Naqsh-e Rajab -- miejsce ze skalnymi reliefami z około IV wieku naszej ery

Pasargad -- grobowiec (po drodze)

ISFAHAN/ESFAHAN (2 dni -- zwiedzanie)
Esfahan jest jednym z największych skarbów Iranu. To piękne miasto obfituje w turystyczne atrakcje, zaczynając od największego w Iranie Meczetu Piątkowego oraz jednego z największych na świecie placów, Placu Immama Khomeiniego, poprzez wspaniałe, zabytkowe mosty na rzece Zayandeh, do liczących setki lat ormiańskich kościołów. Dodając do tego bazary i parki otrzymujemy niezwykle interesujące miejsce.

Yazd (1 dzień -- zwiedzanie)
jest jednym z najstarszych miast świata i jednym z najpiękniejszych miast Iranu. Otoczony pustynią, posiada wyjątkową w swoim rodzaju starówkę zbudowaną w całości z gliniano-piaskowych cegieł. Miasto jest ostoją kultury zoroastriańskiej.

Kharanaq
jest niewielką, urokliwą wioską, pamiętającą jeszcze czasy przed dominacją Islamu, w większości opuszczona, zamieszkałą dziś przez zaledwie dwie rodziny. Wszystkie budynki wybudowane są z glinianych cegieł i otynkowane wysuszoną na słońcu mieszanką błota z sianem. W pobliżu, pół kilometra za wioską, znajduje się efektowny akwedukt przecinający koryto sezonowej rzeki.

Nain
jest niedużym miasteczkiem słynącym z najstarszego w Iranie meczetu oraz zbudowanej 2000 lat temu efektownej fortecy.

Abyaneh (po drodze)
jest jedną z najstarszych i jednocześnie najpopularniejszych wiosek w Iranie. Jej charakterystyczną cechą jest to, że wszystkie budynki pokryte są czerwoną gliną. Położona jest malowniczo na zboczu wzgórza, a zboczu przeciwległym znajdują się ruiny starej twierdzy. Wydaje się, że mieszkańcy wioski żyją tak, jak setki lat temu i zupełnie nie przejmują się przemykającymi wązkimi uliczkami turystami.
W Abyaneh nie ma zbyt wielu opcji noclegowych. Najwygodniej jest zatrzymać się w pobliskim Kashan, skąd wynajętą taksówką można się dostać do Abyaneh.

Qom (nocleg)
jest jednym z najświętszych miast Iranu i najważniejszym ośrodkiem teologicznym, tu urodził się i wychował sam Chomeini. Znajduje się tu niezliczona ilość meczetów i szkół koranicznych, a na ulicach pełno jest smutnych dżentelmenów w turbanach na głowie -- duchownych. Qom jest miejscem bardzo konserwatywnym i zdarza się, że jego mieszkańcy czasem krzywo patrzą na turystów z zepsutego zachodu, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na właściwy strój i zachowanie.

Masuleh
jest bardzo ładną wioską, wyjątkowo atrakcyjnie położoną, bo na stromym zboczu góry Talesh, ponad tysiąc metrów nad poziomem morza. Zbocze jest tak strome i wolnego miejsca jest tu tak mało, że dachy jednych budynków stanowią ulice bądź ogródki przed domami położonymy nieco wyżej. W wiosce nie ma samochodów, nie jest łatwo do niej się dostać, niewielu turystów tu dociera, dzięki czemu zostały zachowane oryginalny charakter i atmosfera tego miejsca.

Kandovan
jest niewielką wioską położoną w pobliżu Tabriz, jest ulubionym miejscem weekendowych pikników dla mieszkańców tego dużego miasta. Atrakcją Kandovan są niezwykłe, wydrążone w skałach domy, w których do dziś mieszkają ludzie, tak jak żyli w nich setki lat temu. To miejsce jest bardzo podobne do tureckiej Kapadocji. Sielska atmosfera, wszechobecne osiołki i piknikujący wokół Irańczycy sprawiają, że warto spędzić tu parę godzin. W Kandovan nie ma żadnych opcji noclegowych, najwygodniej jest zatrzymać się w pobliskim Tabriz.

Iran’s public holidays.

Mapka.

Podział administracyjny Iranu.

Iran -- przewodnik.

1 lutego 2011

Wierszyk który powiedział mi mój syn :-)

Zaszufladkowany do: BLOG — Tagi: — Jacek @ 12:45

Na plaży leży
grupa młodzieży
wszyscy zalani
i bez odzieży.

Po stawie pływa
babcia nieżywa
tłuste robaczki
jedzą jej flaczki.

4 stycznia 2011

Iran – info

Zaszufladkowany do: BLOG — Tagi: , — Jacek @ 12:06

Plan podróży:

Przelot do Erevania. Przejazd do Vanadzor. Motocyklem do Iranu. Do zatoki.
Powrót do Armenii przez Teheran.
Arminia – spotkanie z Markiem. Wspólne zwiedzanie Armenii i Gruzji.
Promem z Batumi do Odessy.
Z Odessy przez Lwów do granicy z Polską.
Przez Ciechanów do Gdyni.


Poglądowa mapa podróży: Wakacje 2011 – ogólna

Do zrobienia:

  • międzynarodowe prawko
  • Carnet de passage (PZM-ot w Warszawie, wyrobienie ok 2 tyg)
    podobno można załatwić w ADAC w Monachium, wszystko pocztą. Opłata wynosi 250 EUR (za 25 kartek), no i kaucja 3.000 EUR. (informacja nie sprawdzona)
    400 zł – wydanie w PZMocie (04.01.2011).
    kaucja za motocykl (16000zł, 04.01.2011).
    ZASADY-KORZYSTANIA-Z-KARNETU-CPD
    ogolne-informacje
  • wymiana pieniędzy
  • wizy dla mnie i Rimy (50 e od głowy) (ważne tylko przez 3 miesiące od daty wydania) Podobno szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku to ok 50%.
  • kupić namiot
  • kupić kufry
  • spodnie motocyklowe dla mnie
  • nowy kask dla mnie

INFO

Strony które warto odwiedzić:
IRAN BLOG
Przewodnik – Iran
Ambasada Iranu w Warszawie
iran2008ceny (znalezione na:
http://www.transazja.pl/pl-12.html)

Iran w 1935 roku odszedł od nazwy Persja.

Na północy – góry, w centralnej i wschodniej części kraju występują pustynie.
W Iranie panuje klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy, ze znacznymi terenami dotkniętymi suszą.

W większości Irańczycy to muzułmanie, chociaż jest wśród nich sporo niewierzących, którzy jednak nie mogą tego zdeklarować publicznie. Iran ma niemałą społeczność zoroastrian (wyznawców starożytnej religii perskiej), z głównym skupiskiem w okolicach Jezdu. Razem z Ormianami i innymi tradycyjnie mieszkającymi w Iranie chrześcijanami (np. asyryjczycy) cieszą się oni względną swobodą wyznania.

Dość powszechna jest odmowa przyjęcia zapłaty, np. przez taksówkarza. Nie należy jednak na coś takiego przystawać, zachowanie to bowiem wynika jedynie z powszechnej uprzejmości. Przejęcie propozycji będzie odebrane jako totalny brak kultury.

Do Iranu zabronione jest wwożenie alkoholu, środków odurzających, a także materiałów godzących w wartości muzułmańskie (np. pornografia).

Trzeba zwrócić uwagę, że nie można posługiwać się kartami kredytowymi czy debetowymi banków nieirańskich – ani w bankomatach, ani przy transakcjach bezgotówkowych. Należy więc mieć ze sobą odpowiednią ilość gotówki!

W Iranie można płacić też dolarami, jednak kurs bywa wtedy niekorzystny, a za drobne zakupy mimo wszystko lepiej zapłacić lokalną walutą. Euro nie jest tak mile widziane jak dolar.

kurs: 1 USD – 10950.400 IRR bez zmian
kurs: 1 PLN – 3698.210 IRR
data notowania: 2010-10-31

Urzędowym językiem Iranu jest farsi, czyli język perski. Na północnym-zachodzie kraju mówi się jednak po turecku (azersku). Wiele osób zna język angielski i szuka okazji, by go podszlifować, więc gdy widzi obcokrajowca stara się zagadać i dowiedzieć choć paru rzeczy o nim.
Pismo perskie dało początek alfabetu arabskiego. Drogi są dobrze opisane i nazwy miejscowości transkrybowane na alfabet łaciński.

Kuchnia perska składa się głównie z ryżu i kebaba w towarzystwie niesłodkiego jogurtu, popijanego dugh-em. Mięso czywiście jest halal, czyli czyste w sensie religijnym. Nie podaje się więc wieprzowiny. Bezmięsne są zupy - asz.

Iran oferuje zróżnicowaną ofertę noclegową. Oszczędnym wystarczą proste i skromne schroniska dla pielgrzymów, tzw. mosaferchune. W każdym mieście znajdzie się też spanie na przecietną kieszeń od 20 do 40 EUR za pokój z podwójnym łóżkiem. A kto dysponuje większymi możliwościami finansowymi, ten znajdzie i coś dla siebie, lecz wybór w niektórych miejsach może być zawężony do jednego lub dwóch hoteli.

Koszt wizy dla obywateli Ukrainy i Polski (50 euro) (04.01.2011) Płatne z góry.
Podobno ok 50% wiz jest odrzucanych. Można spróbować załatwić przez agencje turystyczne.
W przypadku odrzucenia wizy, pieniądze nie są zwracane.

Największy problem związany z wjazdem do Iranu samochodem to niejaki Carnet de passage czyli krótko mówiąc kaucja zwrotna – dokument zabezpieczający, zapewniający państwo, że tak jak wjechaliśmy – tak też wyjedziemy. Załatwia się go w PZM-ocie w Warszawie.
Carnet de passage to sprawa kosztowna, kosztuje 20 000zł plus 350zł za wystawienie dokumentu. Formalności trwają ok. 1,5 tygodnia gdyż musi on zostać autoryzowany w Genewie.
Warto też wyrobić międzynarodowe prawo jazdy.

ROZMÓWKI:
Polska - Lachestaan
polski - lachestaani
dzień dobry (ogólne) - salaam!
dzień dobry (rano) - sob becheyr!
dzień dobry (po południu) - asr becheyr!
dobry wieczór - szab becheyr!
do widzenia - chodaa haafez!
dziękuję - mersi, motaszakkeram
przepraszam - bebachszid
tak - bali
nie - na
dobrze - baasze, chubam
źle - bad, ghalat
ja - man
ty - to (potocznie)
ty - szomaa (uprzejmie)
on/a/o - u (ożywione)
on/a/o - aan (nieożywione)
my - maa
wy - szomaa
oni - aanhaa
jestem - (hast)am
jesteś - hasti
jest - (ha)st
jesteśmy - hastim
jesteście - hastid
są - hastand
jestem Polakiem - man lachestaani am
jestem studentem - man daaneszdżu am
kim pan jest? - shomaa ki hasti?
gdzie jest ...? - ... kodżaast?
gdzie jest bank? - baank kodżaast?
ojciec - pedar
matka - maadar
siostra - chaahar
brat - baraadar
rodzina - chaanevaade
jeden - yek
dwa - do
trzy - se
cztery - czahaar
pięć - pandż
sześć - szisz
siedem - haft
osiem - haszt
dziewięć - noh
dziesięć - dah

dwadzieścia - bist
dwadzieścia jeden - bist o yek
trzydzieści - si
trzydzieści trzy - si o se
czterdzieści - czehel
sto - sad
AMBASADY:
Teheran
No. 1/3, Pirouz St., Africa Expressway
tel. +98 21 8878 7262 do 64
faks +98 21 8878 8774
www: www.teheran.polemb.net

Sekcja konsularna
faks +98 21 8887 2627
P.O. Box: 11365-3489
mail ambasada@teheran.polemb.net

Ambasada Iranu w Warszawie

ul. Królowej Aldony 22
03-928 Warszawa
tel. +48 22 6174293, 6171585
faks +48 22 6178452
www: www.iranemb.warsaw.pl

28 grudnia 2010

Miejsca, które odwiedzę :-)

Zaszufladkowany do: BLOG — Tagi: — Jacek @ 10:41

Tinto, Hiszpania

Ognista ciecz to hiszpańska rzeka Tinto, mająca długość 100 kilometrów i płynąca na terenie Andaluzji. Swą nietypową barwę zawdzięcza dużej zawartości minerałów metali ciężkich (np. żelaza). Jej pH wynosi 2, co oznacza, że jest bardzo kwaśna, wręcz żrąca! Płynie w okolicy miast: Valverde del Camino, La Palma del Condado, Moguer, Palos de la Frontera i Huelva.

Oko Afryki (Kalb ar-Riszat), Mauretania

Niesamowitą formację, nazywa się Okiem Afryki ze względu na jej charakterystyczny kształt. Kalb ar-Riszat znajduje się na Saharze, na terenie Mauretanii. Wygląda jak krater i rzeczywiście, badania wykazały, że jest to niedoszły wulkan.

Strona startowa: www.jaceksen.pl